Sezóna je tu a je ideální čas na jarní kontrolu vozidla po zimě. Zimní měsíce jsou pro automobil náročné a v tomto období mohlo auto utrpět  „šrámy na duši“.  To, že přijde čas letních pneumatik, to většina z nás pozná, ale tím to zdaleka nekončí. Taková prohlídka vozu stojí „pár korun“ a může odhalit případné poruchy, které by v budoucnu stály mnohonásobně více peněz.

Na co při jarní kontrole nezapomenout?

 

Přezutí a kontrola pneumatik

Každoročně by měl majitel vozidla vyměnit pneumatiky ze zimních na letní a naopak. Pneumatiky na každé roční období mají jiné vlastnosti a chovají se na vozovce podle toho, jak a do jakých podmínek byly navrženy (léto/zima). Proto nedoporučujeme podceňovat tuto investici a výměnu, aby se předcházelo autonehodám a pokutám.

 

Výměna stěračů

Výměnu stíracích lišt zvládneme většinou sami, přičemž začátek jara je vhodná doba. Stěrače mohly být během zimy poškozeny, gumová část stěračů mohla vlivem nízkých teplot zteřet. Poničit je mohlo i stírání přes namrzlé sklo. Nové kvalitní stěrače v období dešťů určitě každý ocení.

 

Kontrola podvozku

Kontrola podvozku a brzdové soustavy, to už necháme na profesionálech v servisu. Podvozek jako takový v zimě trpí nejvíce. U podvozku kontrolujeme především brzdy, tlumiče, pružiny, ramena náprav atd.

 

Kontrola a výměna kapalin

 • Brzdová kapalina:
  Brzdy potřebují pečlivou a pravidelnou kontrolu. Brzdovou kapalinu je vhodné měnit alespoň jednou za dva roky.
   
 • Chladící kapalina:
  Slouží k ochlazení motoru a také zabraňuje vzniku vodního kamene. Chladící kapalinu je vhodné měnit alespoň jednou za dva roky.
   
 • Olej:
  Hraje velmi důležitou roli pro správnou funkci motoru automobilu. Odborníci radí měnit olej častěji, než předepisují výrobci. Dlouhé intervaly mezi výměnami totiž mohou motoru uškodit. Obecně však lze říci, že hranicí pro výměnu oleje by mělo být ujetí 15 až 20 tisíc kilometrů
   
 • Ostřikovače:
  Očištění nečistot z předního skla zajišťuje bezpečný rozhled při jízdě. Voda do ostřikovačů se doplňuje dle potřeby a je třeba ji vyměňovat dle ročního období (letní/zimní).

 

Vyčištění a dezinfekce klimatizace

V rámci servisu vozidla, by mělo čištění klimatizace auto absolvovat jednou za dva roky. Provádí se důkladné vyčištění systému a hlavně dezinfekce ozonem, který účinně likviduje bakterie a jiné mikroorganismy. Taková údržba zajistí správné chlazení a příjemnou vůni.

 

Nepodceňte "preventivní prohlídky" u svého vozu! Najdete nás ve Slušovicích.

Těšíme se na vás,
tým Car technic.